К основному контенту

Затока Розсоха та висока круча від Мар'ївки до б. Грушівка

У Мар'ївці на околиці села знаходиться урочище Розсоха. Чому саме таку назву має урочище? Неподалік проходило розгалуження річки Річище та заливу Розсоха (це можна побачити на карті 1853р.), розташоване на ділянці нижче сучасної вулиці Боженко. Залив тягнувся на схід в бік теперішнього шламовідстійника колишнього Мар'ївського кар'єру. В результаті бурхливої діяльності кар'єру ландшафт у цьому районі було повністю змінено та збудовано дамбу.

Залив Розсоха на карті 1853р.
Джерело: oldmaps.dp.ua

Довжина заливу Розсоха складала приблизно трохи більше кілометру. Майже всю ділянку, де знаходився залив, задіяв Мар'ївський кар'єр. Проте зберігся невеличкий шматочок землі, де знаходився залив, від його розгалуження (тепер тут проходить ЛЕП) до дамби кар'єру.

Невеличка частина колишнього залив Розсоха
07.07.2014р.

Цікавим фактом є те, що уздовж всього цього заливу тягнулась висока глиняна круча, яка позначена на карті 1853р. темним пунктиром, круча плавно починала підійматись від самого початку заливу Розсоха і ставала все вищою далі. Якщо залив закінчувався практично по центру шламовідстійника, то круча продовжувалась тягнутись аж до місця впадіння балки Грушівка у Річіще, де тепер розташовані дачі.

Природний ландшафт 
27.04.2020р.

Під час краєзнавчих експедицій, коли ми з командою учасників "Марганець Туристичний" проходили з дамби через дачні ділянки і бачили з правої сторони високу жовту кручу, ми були впевнені тоді в тому, що це теж наслідки діяльності кар'єру. 

Карта за 1875р. та аерознімок 1943р. 

Переглядаючи карту за 1875 рік та порівнюючи її з аерознімком неспокійного воєнного часу 1943 року, тільки сьогодні 21.01.2025р. вдалося прийти висновку, що висока круча в районі грушівських дач є природним ландшафтом, який тут формувався мільйонами років.

Нагадаємо, що Каховське водосховище створене у 1956 році, при цьому затоплено Великий Луг Запорозький, де було розташовано безліч річок, озер та островів. Природні об'єкти мали свою стародавню назву, за допомогою чого мешканці орієнтувались на місцевості. Урочище Розсоха також відноситься до Великого Лугу. Залив Розсоха хоча і не було затоплено під водосховищем, але він все ж таки постраждав, коли потрапив під Мар'ївський кар'єр. Гірничий край...

Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

Мар'ївські верби

Мар'ївські верби - це особливе місце, яке із теплотою згадує кожен місцевий мешканець. Деякі тут відпочивали зі своєю родиною, спілкувались, співали пісні, інші з друзями грали в футбол або волейбол. Напевно всі діти, які народились в дев'яності роки, пам'ятають відому в цій місцевості гойдалку, яка міцно трималась поміж двох старих верб, де під шум вербового листя можна було розгойдатись майже до самих небес. Верби на околиці с. Мар'ївка Одна з моїх давніх мрій - знайти старовинну фотографію цієї місцевості, здійснилась лише у 2025 році. Цю світлину зі свого архіву люб'язно надала мешканка м. Марганець Ілона Голодяєва. На ретро фотографії літній плавневий краєвид радо зустрічає нас старими вербами вбраними у смарагдове листя. Стовбури дерев доволі міцні, їх кора має темно-сіру фактуру. Поміж верб подекуди виглядають дерев'яні стовпи (згодом їх змінять сучасні бетонні). Часів 1956 року, ще до появи Каховскього водосховища, вся ця територія щовесни була вкрита во...

Старі світлини - нові враження!

Запрошуємо вас переглянути нові (старі) світлини, які знаходяться на блозі "МАР'ЇВКА" в розділі -   РЕТРО АЛЬБОМ . Архів ретро світлин поповнюється, дякую міцевим мешканцям за підтримку ініціативи нашого товариства. Мар'ївська молодь на вул. Толбухіна. Ольга та Галина зі старшими братами Василя Григоровича Васильєва Шановні мешканці села Мар'ївка, ми знаємо, що багато кого з нас доля розкидала світом по різним містам та навіть країнам, але спогади про наше рідне село живуть та будуть жити з нами завжди. Відкрийте старий альбом, передивіться старовинні світлини, якщо у вас збереглись ретро фотографії із Мар'ївки, перефотографуйте та надішліть їх, будь ласка, нам на пошту за адресою Email: mariankorbut@gmail.com