К основному контенту

ХРЕСТ

У вісімдесяті роки ХІХ сторіччя селище Мар'ївку (Очередькову або Очеретівку) відвідав відомий історик Дмитро Іванович Яворницький, який займався вивченням історії Запорозького козацтва.

Візит вченого Дмитра Івановича пов'язано із тим, що він ретельно досліджував не тільки історію козацтва, але й географію та природу Великого Лугу Запорозького. Особливу увагу приділяв місцевості, де імовірно знаходилась Запорозька Січ. Нагадаємо, що неподалік с. Мар'ївка знаходиться острів Городище (Томаківка), де на думку деяких істориків була одна з перших Запорозьких Січей - Томаківська Січ. 

Відомо, що за давніх часів неподалік Січі перебували козацькі зимівники. Можна припустити, що історик намагався виявити залишки старовини у місцях розташування зимівників. У Запорозькому краї зустрічається чимало кам'яних козацьких хрестів, які здебільше стоять понад балками, у данному випадку і Мар'ївка не є винятком. Ці хрести відносяться до часів козацтва, про що свідчать вибиті на камені написи.

"На расстоянии около двух верст от острова Томаковки стоит деревня Марьевка, принадлежащая владелице Е.М. Очеретьковой. Возле Марьевки, в балке Отченашковой, обращает на себя внимание песчаниковый намогильный крест, высоты с небольшим полтора аршина. На нем сделана надпись, к сожалению попорчена дробью: крест служил мишенью для выстрелов каких-то неучей, родственников владелицы. Из попорченной подписи с трудом можно было разобрать только слова: "Миръ-рабъ божій козакъ... Павло Горисько... месяца ноября года"... /"ЗАПОРОЖЬЕ В ОСТАТКАХ СТАРИНЫ И ПРЕДАНИЯХ НАРОДА" 1888г./

Голодяєв І.С. з товаришем біля кам'яного хреста у с. Мар'ївка.
Із архіву І. Голодяєвої

Цю без перебільшення унікальну світлину нашому товариству надала місцева мешканка Ілона Голодяєва. На фотографії біля старовинного кам'яного хреста, розташованого на кладовищі с. Мар'ївка, ми бачимо Івана Степановича Голодяєва (прізвище іншого чоловіка встановити не вдалося). На поверхні хреста помітні сліди, нібито від стрільби дробом. Напис роздивитись складно, майже неможливо. Видно вертикальні та горизонтальні лінії, які, скоріш за все, повторюють зображення хреста. 

У книзі Дмитра Яворницкого зазначено, що висота виявленого у Мар'ївці хреста складає півтора аршина - це 106 сантиметрів. Вигляд хреста, який ми бачимо на фото, збігається з описом Дмитра Яворницького. Припустимо, що люди, зображені на фото, захоплювались краєзнавством рідного краю та знайомі з роботою Дмитра Івановича, тому за описом знайшли цього хреста та вирішили сфотографуватись біля нього.

У 2021 році на одному з кладовищ Мар'ївки, розташованому біля балки Отченашівка, учасниками "Марганець Туристичний" також виявлено кам'яний хрест, на якому було чітко видно сліди схожі на ті, які залишаються від пострілів дробом.

Леонід Боровик та Мар'ян Корбут в с. Мар'ївка
біля виявленого у 2021р кам'яного хреста

Вперше про цей хрест учасникам товариства "Марганець Туристичний" розповів місцевий мешканець Олександр Любера. Під час краєзнавчої експедиції кам'яний хрест ми виявили у високій траві на невисокому пагорбі кладовища. Також поблизу знайшли залишки шматочків піщаника від інших старовинних хрестів.

У 2025 році, спілкуючись із Василем Григоровичем Васильєвим (одним з корінних мешканців селища Мар'ївки), ми дізналися, що раніше на кладовищі знаходилось декілька десятків кам'яних хрестів. А на питання: "Куди ж вони поділися?" Василь Григорович відповів, що усі ці хрести були виготовлені з піщаника, а цей матеріал доволі швидко руйнується. Хрест, який виявили учасники "МТ", наразі втратив свій початковий вигляд та потребує охорони, особливо враховуючи те, що це останній старовинний кам'яний хрест у Мар'ївці (можливо часів Запорозького козацтва).

Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

Затока Розсоха та висока круча від Мар'ївки до б. Грушівка

У Мар'ївці на околиці села знаходиться урочище Розсоха. Чому саме таку назву має урочище? Неподалік проходило розгалуження річки Річище та заливу Розсоха (це можна побачити на карті 1853р.), розташоване на ділянці нижче сучасної вулиці Боженко. Залив тягнувся на схід в бік теперішнього шламовідстійника колишнього Мар'ївського кар'єру. В результаті бурхливої діяльності кар'єру ландшафт у цьому районі було повністю змінено та збудовано дамбу. Залив Розсоха на карті 1853р. Джерело: oldmaps.dp.ua Довжина заливу Розсоха складала приблизно трохи більше кілометру. Майже всю ділянку, де знаходився залив, задіяв Мар'ївський кар'єр. Проте зберігся невеличкий шматочок землі, де знаходився залив, від його розгалуження (тепер тут проходить ЛЕП) до дамби кар'єру. Невеличка частина колишнього залив Розсоха 07.07.2014р. Цікавим фактом є те, що уздовж всього цього заливу тягнулась висока глиняна круча, яка позначена на карті 1853р. темним пунктиром, круча плавно починала під...

Мар'ївські верби

Мар'ївські верби - це особливе місце, яке із теплотою згадує кожен місцевий мешканець. Деякі тут відпочивали зі своєю родиною, спілкувались, співали пісні, інші з друзями грали в футбол або волейбол. Напевно всі діти, які народились в дев'яності роки, пам'ятають відому в цій місцевості гойдалку, яка міцно трималась поміж двох старих верб, де під шум вербового листя можна було розгойдатись майже до самих небес. Верби на околиці с. Мар'ївка Одна з моїх давніх мрій - знайти старовинну фотографію цієї місцевості, здійснилась лише у 2025 році. Цю світлину зі свого архіву люб'язно надала мешканка м. Марганець Ілона Голодяєва. На ретро фотографії літній плавневий краєвид радо зустрічає нас старими вербами вбраними у смарагдове листя. Стовбури дерев доволі міцні, їх кора має темно-сіру фактуру. Поміж верб подекуди виглядають дерев'яні стовпи (згодом їх змінять сучасні бетонні). Часів 1956 року, ще до появи Каховскього водосховища, вся ця територія щовесни була вкрита во...

Старі світлини - нові враження!

Запрошуємо вас переглянути нові (старі) світлини, які знаходяться на блозі "МАР'ЇВКА" в розділі -   РЕТРО АЛЬБОМ . Архів ретро світлин поповнюється, дякую міцевим мешканцям за підтримку ініціативи нашого товариства. Мар'ївська молодь на вул. Толбухіна. Ольга та Галина зі старшими братами Василя Григоровича Васильєва Шановні мешканці села Мар'ївка, ми знаємо, що багато кого з нас доля розкидала світом по різним містам та навіть країнам, але спогади про наше рідне село живуть та будуть жити з нами завжди. Відкрийте старий альбом, передивіться старовинні світлини, якщо у вас збереглись ретро фотографії із Мар'ївки, перефотографуйте та надішліть їх, будь ласка, нам на пошту за адресою Email: mariankorbut@gmail.com