У вісімдесяті роки ХІХ сторіччя селище Мар'ївку (Очередькову або Очеретівку) відвідав відомий історик Дмитро Іванович Яворницький, який займався вивченням історії Запорозького козацтва.
Візит вченого Дмитра Івановича пов'язано із тим, що він ретельно досліджував не тільки історію козацтва, але й географію та природу Великого Лугу Запорозького. Особливу увагу приділяв місцевості, де імовірно знаходилась Запорозька Січ. Нагадаємо, що неподалік с. Мар'ївка знаходиться острів Городище (Томаківка), де на думку деяких істориків була одна з перших Запорозьких Січей - Томаківська Січ.
Відомо, що за давніх часів неподалік Січі перебували козацькі зимівники. Можна припустити, що історик намагався виявити залишки старовини у місцях розташування зимівників. У Запорозькому краї зустрічається чимало кам'яних козацьких хрестів, які здебільше стоять понад балками, у данному випадку і Мар'ївка не є винятком. Ці хрести відносяться до часів козацтва, про що свідчать вибиті на камені написи.
"На расстоянии около двух верст от острова Томаковки стоит деревня Марьевка, принадлежащая владелице Е.М. Очеретьковой. Возле Марьевки, в балке Отченашковой, обращает на себя внимание песчаниковый намогильный крест, высоты с небольшим полтора аршина. На нем сделана надпись, к сожалению попорчена дробью: крест служил мишенью для выстрелов каких-то неучей, родственников владелицы. Из попорченной подписи с трудом можно было разобрать только слова: "Миръ-рабъ божій козакъ... Павло Горисько... месяца ноября года"... /"ЗАПОРОЖЬЕ В ОСТАТКАХ СТАРИНЫ И ПРЕДАНИЯХ НАРОДА" 1888г./
![]() |
Голодяєв І.С. з товаришем біля кам'яного хреста у с. Мар'ївка. Із архіву І. Голодяєвої |
Цю без перебільшення унікальну світлину нашому товариству надала місцева мешканка Ілона Голодяєва. На фотографії біля старовинного кам'яного хреста, розташованого на кладовищі с. Мар'ївка, ми бачимо Івана Степановича Голодяєва (прізвище іншого чоловіка встановити не вдалося). На поверхні хреста помітні сліди, нібито від стрільби дробом. Напис роздивитись складно, майже неможливо. Видно вертикальні та горизонтальні лінії, які, скоріш за все, повторюють зображення хреста.
У книзі Дмитра Яворницкого зазначено, що висота виявленого у Мар'ївці хреста складає півтора аршина - це 106 сантиметрів. Вигляд хреста, який ми бачимо на фото, збігається з описом Дмитра Яворницького. Припустимо, що люди, зображені на фото, захоплювались краєзнавством рідного краю та знайомі з роботою Дмитра Івановича, тому за описом знайшли цього хреста та вирішили сфотографуватись біля нього.
У 2021 році на одному з кладовищ Мар'ївки, розташованому біля балки Отченашівка, учасниками "Марганець Туристичний" також виявлено кам'яний хрест, на якому було чітко видно сліди схожі на ті, які залишаються від пострілів дробом.
![]() |
Леонід Боровик та Мар'ян Корбут в с. Мар'ївка біля виявленого у 2021р кам'яного хреста |
Вперше про цей хрест учасникам товариства "Марганець Туристичний" розповів місцевий мешканець Олександр Любера. Під час краєзнавчої експедиції кам'яний хрест ми виявили у високій траві на невисокому пагорбі кладовища. Також поблизу знайшли залишки шматочків піщаника від інших старовинних хрестів.
У 2025 році, спілкуючись із Василем Григоровичем Васильєвим (одним з корінних мешканців селища Мар'ївки), ми дізналися, що раніше на кладовищі знаходилось декілька десятків кам'яних хрестів. А на питання: "Куди ж вони поділися?" Василь Григорович відповів, що усі ці хрести були виготовлені з піщаника, а цей матеріал доволі швидко руйнується. Хрест, який виявили учасники "МТ", наразі втратив свій початковий вигляд та потребує охорони, особливо враховуючи те, що це останній старовинний кам'яний хрест у Мар'ївці (можливо часів Запорозького козацтва).
Комментарии
Отправить комментарий