К основному контенту

Мар'ївські верби

Мар'ївські верби - це особливе місце, яке із теплотою згадує кожен місцевий мешканець. Деякі тут відпочивали зі своєю родиною, спілкувались, співали пісні, інші з друзями грали в футбол або волейбол. Напевно всі діти, які народились в дев'яності роки, пам'ятають відому в цій місцевості гойдалку, яка міцно трималась поміж двох старих верб, де під шум вербового листя можна було розгойдатись майже до самих небес.

Верби на околиці с. Мар'ївка

Одна з моїх давніх мрій - знайти старовинну фотографію цієї місцевості, здійснилась лише у 2025 році. Цю світлину зі свого архіву люб'язно надала мешканка м. Марганець Ілона Голодяєва. На ретро фотографії літній плавневий краєвид радо зустрічає нас старими вербами вбраними у смарагдове листя. Стовбури дерев доволі міцні, їх кора має темно-сіру фактуру. Поміж верб подекуди виглядають дерев'яні стовпи (згодом їх змінять сучасні бетонні).

Часів 1956 року, ще до появи Каховскього водосховища, вся ця територія щовесни була вкрита водою з річок розташованих поруч (Річище та Ревун). Завдяки постійному живленню й виросли тут такі могутні дерева.

З правого боку пролягла стежка, вона плавно оминає дерев'яний стовп та продовжує свій шлях за мар'ївськими городами мешканців вулиці Толбухіна. Цією стежкою частенько бігали діти до гойдалки. Ще одна грунтова стежка прямує на південь до плавнів. Скоріш за все, раніше цією доріжкою перевозили сіно. Трава тут низенька, бо у селищі утримували чималу череду корів, до того ж у місцевих були свої окремі ділянки сінокосів.

Мар'ївська верба
21.04.2016р.

Скільки пам'ятаю цю місцевість, тут завжди росли верби. Цікаво, але якщо відкрити карту 1853 року, то можна побачити великі дерева зображені на мапі. У 2021 році учасниками товариства "Марганець Туристичний" за участі мешканців Мар'ївки біля однієї з цих найбільших верб, що складає в обхваті п'ять з половиною метрів та відома під назвою "Мар'ївська верба", відкрито "Музей українських старожитностей". 

"Музей українських старожитностей"
10.07.2021р.

Минають роки, одне одного змінюють покоління, також змінюються загальний вигляд селища та його пейзажі. Важливо зберігати історію рідного краю, а перегляд старовинних світлин немов повертає нас у минуле. Напевно Мар'ївські верби варто розглядати не тільки, як природний об'єкт, але і в історичному сенсі не таких вже й далеких часів, коли наші прадіди, діди та батьки цінували цю місцевість та любили проводити тут вільний час. Тому під час вибору місця розташування музею, довго думати не довелося та саме цій місцевості надали перевагу.

Шановні відвідувачі нашого блогу, якщо у вас збереглись старовинні світлині цієї місцевості: селища Мар'ївки або міста Марганець, будь ласка, надішліть листа на пошту: mariankorbut@gmail.com


Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

Затока Розсоха та висока круча від Мар'ївки до б. Грушівка

У Мар'ївці на околиці села знаходиться урочище Розсоха. Чому саме таку назву має урочище? Неподалік проходило розгалуження річки Річище та заливу Розсоха (це можна побачити на карті 1853р.), розташоване на ділянці нижче сучасної вулиці Боженко. Залив тягнувся на схід в бік теперішнього шламовідстійника колишнього Мар'ївського кар'єру. В результаті бурхливої діяльності кар'єру ландшафт у цьому районі було повністю змінено та збудовано дамбу. Залив Розсоха на карті 1853р. Джерело: oldmaps.dp.ua Довжина заливу Розсоха складала приблизно трохи більше кілометру. Майже всю ділянку, де знаходився залив, задіяв Мар'ївський кар'єр. Проте зберігся невеличкий шматочок землі, де знаходився залив, від його розгалуження (тепер тут проходить ЛЕП) до дамби кар'єру. Невеличка частина колишнього залив Розсоха 07.07.2014р. Цікавим фактом є те, що уздовж всього цього заливу тягнулась висока глиняна круча, яка позначена на карті 1853р. темним пунктиром, круча плавно починала під...

Старі світлини - нові враження!

Запрошуємо вас переглянути нові (старі) світлини, які знаходяться на блозі "МАР'ЇВКА" в розділі -   РЕТРО АЛЬБОМ . Архів ретро світлин поповнюється, дякую міцевим мешканцям за підтримку ініціативи нашого товариства. Мар'ївська молодь на вул. Толбухіна. Ольга та Галина зі старшими братами Василя Григоровича Васильєва Шановні мешканці села Мар'ївка, ми знаємо, що багато кого з нас доля розкидала світом по різним містам та навіть країнам, але спогади про наше рідне село живуть та будуть жити з нами завжди. Відкрийте старий альбом, передивіться старовинні світлини, якщо у вас збереглись ретро фотографії із Мар'ївки, перефотографуйте та надішліть їх, будь ласка, нам на пошту за адресою Email: mariankorbut@gmail.com