Мар'ївка - селище міського типу Марганецької міської ради Дніпропетровської області, Україна. Селище Мар'ївка розташоване на правому березі річки Дніпро, поряд протікає річка Річище. 1957 рік - надано статус селища міського типу. У 1989 році чисельність населення становила 361 особу, за переписом 2001 року - також 361 особа. Сучасна Мар’ївка – це об’єднання декількох сіл (сіл без церкви): Мар'ївка, Очеретьково, хуторів Мар'їнського та Шпоньки.
![]() |
Біля однієї з Мар'ївських хат |
За списками виборчих дільниць на вибори до Верховної Ради СРСР (1937р.) та УРСР (1938р.) Очеретівська дільниця відносилася до Нікопольського виборчого округу, а Мар'ївська - до Томаківського. Тобто, досить тривалий час це були окремі населені пункти, хоч і розташовані поруч.
![]() |
Мар'ївка, сучасний краєвид |
ІСТОРІЯ
Виходячи з вищевикладеної інформації, нам стало відомо, що до сучасного складу селища Мар'ївки увійшли давні хутори та села (деревні). Розглядаючи Мар'ївку в історичному контексті, зважаючи на нові з'ясовані обставини, виходить встановити реальний стан доволі непросто.
До Мар'ївки увійшли два хутори: Мар'їнський і Шпонько, а також два села: Очеретьково та Мар'їнськ. Кожен із цих населених пунктів заслуговує ретельного дослідження, розглядаючи історію сучасної Мар'ївки, неможливо про них не згадати.
Ми вирішили вивчити кожен населений пункт окремо на основі даних архівних документів.
Мар'їнськ та хутір Очеретьків на карті 1901р. |
МАР'ЇВСЬКЕ (СОКОЛОГОРСЬКОГО)
Історична довідка: Мар'ївське (Сокологорського) – власне село, яке називалося також Мар'ївка, Мар'їнка, Мар'їнськ, Мар'їнське, Чередькова, Очеретьково (Очередьково). Знаходиться у другому таборі біля Дніпра при плавнях на р.Річище (перед Червоногригорівкою), 104 версти від Катеринослава, 25 ст. від Томаківки.
Спочатку належало поміщику Сокологорському. За описом О.С. Афанасьєва-Чужбинського у 1856 році селом володів поміщик Очеретько. За ревізією 1858 року селом також володів поміщик Очеретько, де 10 дворів, 70 мешканців (31ч. та 39ж. п.).
У період 1897 - 1902рр. село Анастасіївської волості. Тут мали 41,6 десятини дворяни, спадкоємці Олександра Григоровича Очеретько: дружина Олена Михайлівна з сином Григорієм.
ОЧЕРЕТЬКОВО (ОЧЕРЕДЬКОВО)
Очеретьково (Очередьково) - пом. село (деревня) поселення на дачі №99 (с. Гола Грушівка). У 1884р. біля села вдова тит. радника Олена Очеретько (з іншими) мала тут 222 дес. У 1911р. село Нікопольської волості.
Плани дач генерального та спеціального межування, 1746-1917 рр. |
ХУТІР ШПОНЬКА
Власник хутору при селі (деревні) Мар'їнській, Анастасівської волості Іван Шпонько, за яким у 1899р. 400 десятин.
ХУТІР МАР'ЇНСЬКИЙ
-
На цьому історія з офіційних джерел стосовно населених пунктів, які увійшли до Мар'ївки, закінчується. І, напевно, звідси ж починається історія села відома та більш звична сучасному поколінню. Більшість людей з Мар'ївки сприймають її, як щось суцільне, бо не знають про те, що тут колись були вищезгадані хутори та села. Хутір Шпонька та хутір Мар'їнський поки що не вдалося встановити на старих картах, тому їх колишнє місцезнаходження залишається таємницею. Сподіваємось, що у майбутньому все ж таки вдасться дізнатись, де були розташовані ці два хутори, які згодом увійшли до сучасної території Мар'ївки.
Місцеві мешканці із задоволенням згадують історію села, та нажаль мало залишилось корінних мешканців. Враховуючи ці обставини, стає зрозумілим чому більшість людей Мар'ївки навіть не чули про стародавні села та хутори, які були тут років сто тому. За словами Василія Григоровича Васильєва, у Мар'ївці наразі мешкають три корінні великі родини: Голодні, Швеці та Васильєви.
![]() |
Мисливці на відпочинку |
Щодо історії селища у радянський період, напевно вона в чомусь схожа на інші сусідні села, а в чомусь і ні. Колгоспи, сади, робота - відома картина, а от люди все одно різні за своєю унікальною історією. Кожна мар'ївська родина - це осередок, без якого ми б не мали саме такої Мар'ївки, котра нам відома у сьогоденні.
![]() |
Мар'ївські плавні |
Назва села: офіційна назва Мар'ївка, але в народі найчастіше його називають Очеретівка. Виникає думка, що назву село отримало через те, що тут росте багато очерету (його тут дійсно вистачає), але така назва з'явилася зовсім не з цієї причини. Колись тут мешкала поміщиця Очередько, яка володіла землями, ось завдяки цьому і прижилася старовинна назва. Причому спочатку люди говорили Очередькова або Очеретькова, а не Очеретівка, як звикли за теперішніх часів.
Джерело:
1. Придніпровський край. Опис поселень Катеринославського повіту. Д: Ліра, 2016. - С. 60, 102 - 103.
2. Дворяне Екатеринославской губернии / В. Н. Заруба. – Д.: Лира, 2016. – С. 212,
358, 452.
1. Придніпровський край. Опис поселень Катеринославського повіту. Д: Ліра, 2016. - С. 60, 102 - 103.
2. Дворяне Екатеринославской губернии / В. Н. Заруба. – Д.: Лира, 2016. – С. 212,
358, 452.
Комментарии
Отправить комментарий