Багато чого цікавого відбувалося в Мар'ївці у роки мого дитинства, а тепер ті далекі спогади частенько спливають у думках. На той час здавалось, що всі ці моменти запам'ятаються назавжди, але з часом все менше й менше залишається у пам'яті різних подій, але все ж таки деякі з них продовжують існувати у спогадах. Ця невеличка історія пов'язана не з якимись неординарними подіями, а з абсолютно буденним сільським днем.
Балка Отченашівка |
Одного літнього дня прийшла наша черга пасти череду корів. На той час у селі налічувалось приблизно шістдесят голів корів, яких місцеві мешканці пасли за чергою. Хоча інколи й наймали прийдешніх пастухів, але вони довго не затримувались і власникам корів треба було знаходити вільний час та випасати череду самостійно. У кого була одна корова, треба було випасати один день, у кого дві - два дні. Черга була чималою, одного пастуха було замало, тому деякі люди залучали своїх родичів або друзів, а хто й додатково наймав другого пастуха в допомогу.
Із самого ранку череду потихеньку гнали на пасовище. Здебільше корів випасали у плавнях, де росла густа соковита молоденька трава, завжди був затишок від старих дерев та поруч протікала річка, де можна було попити прохолодної водички. Нерідко були випадки, коли череду переганяли у протилежний бік плавнів, де проходило корінне русло балки Отченашівка. У цій місцевості на схилах балки виходять горóди селян з вулиці Боженка, які частенько виганяли до пасовища молодих телят і кіз, та прив'язували їх на міцну мотузку або навіть ціп.
Наша сім'я колись тримала великого коричньового кольору міцного бичка Мішу. Хоча він цілком мав загрозливий вигляд, але погляд у нього все ж таки був добрим. Частіше за усе, з ранку дідусь відводив бичка вузьким провулком, що тягнувся поміж нашим та сусідським горóдами. Бичок Міша з ранку до вечора щипав та щільно жував молоду травичку, а в обідню годину ми з бабусею носили йому воду. Бували й такі випадки, коли він міг розхитати кілочок, на якому був закріплений його ланцюжок, та побігти у мандри за кращою травою. Тоді ми всі звісно йшли його шукати і знаходили. А були випадки, коли навіть з череди губилась корова. Бувало так, що власники її довго шукають та не можуть знайти, повертаються додому, а корова вже чекає на них. Корови тварини розумні, тому інколи можуть швидко самостійно знайти шлях до свого двору. Але так бувало не завжди і тому селяни все ж таки намагались самі знайти мандрівницю. А особливо незручно було, коли надвечір вже починало смеркатися.
Череда корів у балці Отченашівка Джерело: Google maps |
Неподалік від нас жили Гаврилюки Марія Павлівна та її чоловік Микола. Їх ділянка знаходилась у провулку (який ближче до балки був ширшим), а горóд виходив до самої балки. Горóд родини Гаврилюків був завжди у презентабельному вигляді, неначе його готували на аграрну виставку. Уздовж усього горóду був низенький дерев'яний заборчик. Марія Павлівна з чоловіком держали козу та щодня виганяли її під стару розлогу маслину, яких тоді балкою росло чимало. Попрацювавши в городі, вони разом сідали на низеньку лавочку у своєму дворі, та роздивлялись проїжджаючі автомобілі, які мчали трасою, розташованою відразу за балкою. Марія Павлівна готувала смачні пиріжки з картоплею та інколи пригощала нас. Згадується ще один випадок, коли у них у дворі розпочалася пожежа та почав горіти будинок, навіть згорів увесь дах. Але за якісь лічені дні зібрались міцні чоловіки з села та швидко і майстерно повністю відбудували дах. Не стало тепер діда Миколи, а старенька бабуся Марія Павлівна самотньо продовжує сидіти на тій самій лавочці та загадково дивиться у свої колишні літа...
Подвір'я Гаврилюків |
Одного разу надійшла наша черга пасти череду, в дідуся Георгія Івановича якраз був вихідний день, у помічники дідусь запросив знайомого. Цілий день треба було пильно слідкувати за стадом корів, щоб ніяка з них не зникла з очей та не загубилась і випадково не потрапила під автомобіль на автомобільному шляху. Обід пастухи частенько брали відразу з собою або рідні готували, приносили та усі разом обідали на природі під затишним деревом. Ось і моя бабуся Марія Василівна вирішила приготувати дідусю та його помічникові обід. У той день череду випасáли неподалік нашого дому у балці Отченашівка. Оскільки це було поруч, віднести обід бабуся доручила мені. День був похмурий, ще й раптом дощ пустився, а згодом почалася злива. Тим часом я був у хаті та дивився на ту сильну зливу. Ми говорили з бабусею про те, як напевно нелегко під такою зливою Георгію Івановичу та його товаришу. Вирішили не втрачати часу, та скоріше йти до дідуся. Я одягнув плащ, взяв невеличку сумку та пішов знайомим провулком під гучний грім, переступаючи великі калюжі. Коли спустився нижче до балки, злива трохи почала стихати. Далі почали виднітися дерева маслин, а поміж ними й мій дідусь одягнутий у довгий плащ. Я підійшов ближче, ми привіталися та пішли до дерев, де дідусь під густим кронами скуштував смачний обід. Незабаром дощ припинився, грім було ще чутно, але вже десь далеко від нашої Мар'ївки.
На весні у балці Отченашівка та ще й після дощику |
Цю балку зазвичай я бачив сонячною, а коли йшов дощ, ми її обходили верхом. На перший погляд, здавалося б, звичайнісінький день... А я побачив великі іскристі краплі дощу на колоссі трави, квітках червоного маку та листі дерев. Хоча погода була похмурою, але щось в ній було таке надзвичайно гарне та неповторне!
Комментарии
Отправить комментарий